Lískovec u Frýdku Místku

28. ledna 2016 v 18:49 | Ivo Vašina
Jedná se o mou objevenou lokalitu,která se nalézá v celé oblasti výchozů řeky Ostravice. Minerály se především vážou na vápencové geody velikosti až 1metrů,které se během síly proudu uvolňují z podložních jílů a jílovitých břidlic .Obsah těchto geod je tvořen směsi karbonátů,především kalcitu. Ten často zcela vyplní téměř každý prostor.Během mích návštěv se na lokalitě vyskytly až pět druhů geod,které následně rozeberu do pěti bodu:

1.Světle šedá vápencová geoda s dokonalým hladkým povrchem.Povrch vnitřku byl vyplněn žlutým kalcitem a mezi jeho krystaly a do volných prostorů tvořil výplň kusový celestín bezbarvé až slabě namodralé barvy.Ve volných prostorech tvořil srostlice chaoticky uspořádaných tabulkovitých krystalů o velikosti do 1cm.Vzácně tvořil čtyřboké prismatické krystaly s vysokým leskem.Jednalo se o jedinečný nález!Vzorky byly potvrzeny na analýze v Praze jako naprosto čistý celestín.
2.Světle šedá geoda s drsným povrchem obsahovala drobné dutiny s oranžově zbarveným kalcitem staršího typu tvarem připomínající fluorit a na ně narůstaly sloupcovité hranolovité krystaly o délce 1cm nejspíš aragonitu.Těmto bizardním tvarům připomínající hranolky označuji jako Lískovecit.Na starší kalcit pak narůstá mladší typ tvořící nejčastěji skalenoedry nebo méně pak tzv.cvočkovce.V některých částech dutin bývá obsažen křemen v krystalické čiré formě jako marmarošský diamant ve velikosti prvních mm,Nebo dutinu téměř obrůstá.Velikou vzácností bývá světle modrý chalcedon až achát tvořící typické vlnkování s křemenným krystalickým středem.Nejlepší ukázky dosáhly až 3cm!
3. Tmavě šedá geoda bývá bez dutin. Obsahuje pouze drobné zrnka pyritu.
4. Nepravidelná šedá oválná geoda,která byla objevena na jaře 2015 obsahovala tři velké dutiny vystlané také starším typem oranžového kalcitu tvořící srostlice krychlí velikosti 15mm.Na ně narůstaly skalenoedrické krystaly mladšího kalcitu velikosti do 2cm.Největší kalcit dosáhl délky 2,5cm.V jedné z dutin kalcit tvořil cvočkovité krystaly téměř porostlé bezbarvým křemenem tvořící krystalky do 1mm.Dokonce se v jedné dutině objevil i bílý tabulkovitě krystalický baryt.

5. Rezavě hnědá hladká geoda. Ta často obsahuje sytě žlutý kalcit tvořící krystaly typu "dog toths"o velikosti maximálně 15mm.Ve volnějších prostorech na kalcit někdy narůstají bílé růžice barytu. V jedné geodě byl dokonce baryt samostatný minerál tvořící tabulkovité krystaly místy posypán pyritem. Velikosti krystalů byly až 4mm narůstající na povrch nejspíš rezavého ankeritu.


Shluky tabulkovitých krystalů celestínu narůstající na žlutý kalcit.Velikost 7x5cm


Sroslice hrubě krystalických celestínů 45x20mm


Vzácná forma celestínu tzv."spray celestine".Krystaly o délce až 12mm.


Achát o velikosti 28mm


Achát o velikosti 15mm


Dutina vyplněna krystaly křemene o velikosti 60x20mm


Aragonit typu "Lískovecit" o délce 5mm připomínající kdysi New Yorkské dvojčata


Velká drúza dvougeneračního kalcitu 110x90mm


Drúza dvougeneračního kalcitu o velikosti 95x85mm


Drúza s největším nalezeným krystalem kalcitu o velikosti krystalů 25x10mm


Drůza cvočkovitého kalcitu porostlého vrstvou krystalků křemene.Velikost vzorku 152x100mm


Sytě žluté krystaly kalcitu typu "dog toths"narostlé na rezavě zbarveném ankeritě.Velikost 7x7cm


Krystaly byrytu o velikosti 3mm jemně posypané pyritem
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Rosta Rosta | E-mail | 29. ledna 2016 v 8:23 | Reagovat

Ivo tož to je paráda, klobouk dolů, tys fakt borec.Gratuluju R

2 MirkaPasy MirkaPasy | E-mail | Web | 25. července 2018 v 19:39 | Reagovat

Peels help to escape from most old amendments dermatological layer. Procedures effective at any age, recommended for skin layer of any type. After superficial exposure disappear minor wrinkles, skin area becomes smooth, without wrinkles. Regeneration – three days. The middle peeling efficiently struggles wrinkles (expression, old, smoothing small pits, eliminates age spots.
Recovery – seven days. Profound peeling conducting in the beauty clinics. This is very effective operation, however requires long term recovery – up to four weeks.
<a href=http://chemicalpeel.in/detailed-chemical-peel-aftercare-instructions>chemical peel aftercare instructions</a>

3 KulBOTS KulBOTS | E-mail | Web | 16. srpna 2018 v 15:36 | Reagovat

Pokrasnenie armpit brings discomfort, pulls. to Postpone visit doctors cannot be. Bulge under the muscle cavity may turn out to be cancer disease. But most often it is consequences regular use antiperspirants with aluminum, violation rules personal hygiene, excessive sweating. Inflammation triggers narrow blouse, alien razor, the virus.
<a href=http://armpit.info/painful-lump-under-armpit>painful lump under armpit</a>  
Pain under the arm, inflammation, lump becoming warm? This is the ulcer that should cut, then take medications. In the first stage treat solutions, anti-inflammatory drugs. If the ailment switched to second stage, need surgical procedure.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama